Wszystko o Guaranie
2017-03-28
Guarana jest rośliną, którą w Polsce określa się także jako osmętkę, cierniopląt, gwaranę lub paulinię guaranę. Ta ostatnia nazwa ma swoje korzenie w łacińskiej nazwie rośliny – Paulinia cupana. Jest to roślina występująca w stanie naturalnym na obszarze Ameryki Południowej, głównie w wilgotnych rejonach położonych w Amazonii. Przez rdzennych mieszkańców tego obszaru, a zwłaszcza przez plemiona Guarani, była ona od wieków stosowana w tradycyjnej medycynie naturalnej, natomiast w pozostałych rejonach świata jej działanie zostało odkryte stosunkowo niedawno. Stało się to za sprawą przypuszczenia, że wysoki udział kofeiny w nasionach paulinii guarany może się wiązać z potencjalnie korzystnym wpływem na odchudzanie i witalność człowieka.
Guarana - właściwości lecznicze
Paulinia (czyli guarana) jest rośliną należącą do rodziny mydleńcowatych. Jej inna nazwa, cierniopląt, wiąże się z typem wzrostu tego gatunku: jest to typowy przykład pnącza o niewielkich białych kwiatach wykształcających się w postaci gron w kącikach liści oplatającego z zewnątrz inne rośliny.Surowcem o działaniu leczniczym, a zarazem stosowanym na rynku lokalnym (południowoamerykańskim) do wyrobu napojów o działaniu pobudzającym, są nasiona guarany. Zawierają one dość dużą ilość kofeiny. Z innych szczególnie interesujących składników występujących w tym surowcu można wymienić związki o nazwach teofilina i teobromina.
Guarana odpowiada za witalność
Dosyć szeroko w Europie znany jest wpływ guarany na witalność ludzkiego organizmu: kofeina zawarta w nasionach wykazuje działanie pobudzające oraz stymulujące i ułatwiające regenerację po wysiłku psychicznym oraz fizycznym. Istotne jest to, że efekt pobudzenia po spożyciu guarany utrzymuje się w naszym organizmie dłużej niż po wypiciu kawy, a zarazem wpływ ten jest łagodniejszy (kofeina pochodząca z nasion guarany wchłaniana jest w naszych przewodach pokarmowych wolniej niż ta, którą zawiera tradycyjna kawa). Napary sporządzane na bazie nasion z guarany korzystnie wpływają także na zdolność koncentrowania uwagi i uczenia się (zapamiętywania nowych informacji). Stosowanie guarany może także spowolnić zmiany związane ze starzeniem się organizmu – ma ona bowiem zdolność zmniejszania negatywnego wpływu wolnych rodników (działanie antyoksydacyjne). Napary z guaraną pozwalają także uniknąć wielu infekcji powodowanych przez bakterie i grzyby, gdyż wykazują działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze (oddziałuje na bakterie z rodzajów Bacillus, Escherichia i Pseudomonas oraz na grzyby z rodzajów Aspergillus, Penicillium oraz Trichoderma). Teobromina i teofilina zawarte w nasionach tej rośliny wpływają natomiast na zwiększenie diurezy.Właściwości Guarany
W trakcie badań stwierdzono, że guarana wpływa korzystnie na wydzielanie się w organizmie serotoniny, czyli związku nazywanego hormonem szczęścia. Po spożyciu naparu z nasion tej rośliny powinniśmy więc poczuć większe zadowolenie z życia. Zaobserwowano także pozytywny wpływ kofeiny na libido. Związek ten zmniejsza problemy z erekcją u mężczyzn, co może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia płciowego. Nie udało się natomiast wykazać powiązań między spożywaniem preparatów lub naparów zawierających w sobie guaranę a spalaniem tkanki tłuszczowej, czyli zarazem utratą masy ciała. Należy zwrócić jednak uwagę na to, że kofeina pobudza człowieka do działania, a w takiej sytuacji wszelka aktywność fizyczna sprzyjać będzie spalaniu kalorii.Podczas stosowania guarany należy zachować ostrożność: napary z guarany oraz preparaty sporządzone na jej bazie, jak wszystkie produkty zawierające w sobie pobudzającą kofeinę, spożyte w zbyt dużych dawkach mogą przyczynić się do podwyższenia ciśnienia krwi, do wystąpienia wrażenia niepokoju, a czasem także kłopotów z zasypianiem.