Vilcacora właściwości
Vilcacora – czepota puszysta – Uncaria tomentosa
Vilcacora to roślina nazywana w Polsce kocim pazurem, wilczą korą lub czepotą puszystą. Jej łacińską nazwą jest Uncaria tomentosa. Roślina ta, a raczej jej kora, stosowana jest w medycynie naturalnej krajów tropikalnych od dawna.
Uncaria tomentosa jest gatunkiem pnącza z rodziny marzannowatych, liany oplatającej delikatnymi skrętami wysokie drzewa lasów porastających nizinne tereny wielu państw położonych w pobliżu równika - w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej (między innymi Kolumbii, Kostaryki, Peru, Gwatemali, Panamy czy Gujany) i na Wyspach Karaibskich.
Liście rośliny Vilcacory są grube, skórzaste i zazwyczaj mają kształt sercowaty. Koło łodyżki liścia, w miejscu jej przyrośnięcia do łodygi głównej, występują dwa duże, mocno zakręcone, hakowate kolce, które wyglądem przypominają kozie rogi. Początkowo kolce te są miękkie i jasnozielone, ale z czasem tkanka okrywająca je brązowieje i drewnieje. Kwiaty tej rośliny mają kolor żółty do żółtopomarańczowego i są zebrane w większe skupiska o kształcie główki. Pęd tego pnącza jest początkowo zielony i lekko omszony drobnymi włoskami, a potem traci włoski i drewnieje, w efekcie czego przybiera barwę brązową. I to właśnie ta brązowa, zdrewniała część rośliny jest surowcem do pozyskiwania wartościowego naparu, vilcacory.
Składniki zawarte w vilcacorze
Kora rośliny Uncaria tomentosa zawiera wiele naturalnych substancji chemicznych (ryc. 1), które w sposób pozytywny oddziałują na organizm człowieka. Do najważniejszych należą alkaloidy, a zwłaszcza alkaloidy z grupy oksoindolowych, alkaloidy z grupy indolowych, alkaloidy z grupy tetracyklicznych oraz polifenole.
Ryc. 1. Związki naturalne występujące w vilcacora
Alkaloidy to naturalne związki organiczne występujące głównie w roślinach. W roślinach powstaje wiele różnorodnych alkaloidów. Część tych związków może być (i jest) wykorzystywane w lecznictwie. Na rycinie 2. przedstawiono podział alkaloidów, których obecność potwierdzono w vilcacorze.
Ryc. 2. Alkaloidy występujące w vilcacorze
Oddziaływanie vilcacora na organizm człowieka
Ze względu na dużą różnorodność związków zawartych w korze Uncaria tomentosa potwierdzono wielokierunkowe korzystne oddziaływanie na organizm człowieka. Najważniejszymi z nich są:
-
wpływ mobilizujący na podniesienie odporności przeciwko chorobotwórczym bakteriom, wirusom i grzybom (pobudza działanie układu immunologicznego),
-
działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne,
-
działanie antyoksydacyjne (spowalnia procesy starzenia się organizmu),
-
regulowanie pracy układu nerwowego (wpływa na organizm rozluźniająco, co z kolei sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi),
-
łagodzenie problemów ze strony układu pokarmowego (usprawnia pracę jelit i wątroby; wywiera także kojący wpływ na pracę żołądka),
-
przyśpieszenie gojenia ran na skórze,
-
kojenie objawów hemoroidów,
-
łagodzenie objawów alergicznych,
-
działanie pomocnicze w leczeniu chorób nowotworowych.
Uwaga: w przypadku prowadzonych terapii konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym (substancje zawarte w Vilcacorze mogą znosić lub nasilać oddziaływanie składników przyjmowanych leków).
Sposób przygotowania wywaru
Vilcacora sprzedawana jest najczęściej w postaci wysuszonej, a następnie zmielonej kory. Stopień jej rozdrobnienia jest różny: od pociętych drobno kawałeczków po długie „włosowate” nitki.
W celu uzyskania cennych substancji z wnętrza kory niewielką jej ilość (zazwyczaj w proporcji 2 małych łyżeczek na 1 szklankę wody) należy gotować w wodzie przez 30 minut, a następnie taki war odstawić z ognia i odczekać około 15 minut. W tym czasie substancje zawarte w korze migrują do płynu. Potem wystarczy mieszankę odcedzić (na sitku pozostaną nam kawałki kory, która jest już niepotrzebna – kory używamy tylko raz) i po ochłodzeniu pić. Wywar zaleca się stosować na pół godziny przed jedzeniem.
Wywar cechuje się łagodnym, lekko korowym smakiem, ale nie jest to smak nieprzyjemny, co ułatwia jego przyjmowanie nawet osobom o bardzo wrażliwym zmyśle smaku :-)