Lapacho - naturalna herbata Inków
2019-06-03
Ziołowa herbata z Peru
Lapacho powstaje z kory Tabebuia impetiginosa, drzewa z rodziny bignoniowatych. Do produkcji używa się tylko wewnętrznych, naturalnie zabarwionych na kolor pomarańczowo-czerwonawy, warstw kory. Korę lapacho najczęściej zbiera się w Peru. Po zbiorze poddaje się je dokładnemu wysuszeniu, a następnie rozdrabnia na niewielkie kawałki. Właśnie w takiej postaci ten produkt najczęściej możemy spotkać w sprzedaży.
Przygotowanie herbaty do picia jest proste: porcję lapacho (2 łyżeczki kory) wrzucamy do garnuszka z wrzącą wodą (przy tej dawce kory potrzebujemy około 1 litra wody) i pozostawiamy do wrzenia na ogniu na 5 minut. Po tym czasie garnuszek zestawiamy z ognia na 15 minut – w tym czasie substancje z kory swobodnie przedostają się do wody. Po naciągnięciu odcedzamy wywar i po przestudzeniu możemy go pić.
Wywar z kory lapacho ma delikatny posmak orzechów przebijający się przez trochę wyraźniejszy, posmak drewniany. Co najważniejsze: smak ten nie jest nieprzyjemny. Czasem do kory lapacho dodawany jest olejek o smaku pomarańczy, który maskuje drewniany posmak naparu (Lapacho pomarańczowe).
Działanie lapacho
Wywar z kory zawiera w sobie substancje lapachol i betalapachol. Herbatka Inków w medycynie ludowej od dawna stosowana była przy walce z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, a także powodowanymi przez grzyby (drożdżyce). Picie wywaru łagodzi objawy alergiczne (pomocny jest nie tylko przy alergiach i astmie, ale także podczas infekcji dróg oddechowych), ma też wspierające działanie przy kłopotach z funkcjonowaniem układu pokarmowego (niestrawnościami czy zaburzeniami pracy wątroby). Ważny jest także jego wspierający wpływ na działanie układu odpornościowego, poza tym napój ten dostarcza kilka cennych mikroelementów: wapnia, manganu, żelaza i magnezu. Wywar z lapacho może przyśpieszać trudno gojące się rany i łagodzić objawy chorób skórnych.
Koniecznie musimy jednak wspomnieć o możliwych skutkach ubocznych: jeśli wystąpią u nas niepożądane dolegliwości ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, nudności czy wymioty) musimy odstawić wywar lapacho. Według badań wywar ten może także wpływać negatywnie na męską płodność (obniżać ją).
Uwaga: przy prowadzonych kuracjach leczniczych chęć stosowania tego produktu należy koniecznie skonsultować z lekarzem prowadzącym proces leczenia.
Przeciwwskazaniem do stosowania lapacho jest: stosowanie leków przeciwzakrzepowych, ciąża i okres karmienia piersią. Nie należy podawać go do spożycia dzieciom.