
Z naszego bloga


Żeń-szeń syberyjski nazywany także eleuterokokiem kolczastym (Eleutherococcus senticosus) w warunkach naturalnych rośnie w azjatyckich lasach. Spotyka się go między innymi w Chinach i Japonii. Surowcem roślinnym są kłącza tego krzewu. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Do jego najbardziej znaczących działań zalicza się między innymi korzystny wpływ na układ immunologiczny, pomoc i szybką odnowę organizmu w stanach osłabienia i zmęczenia czy rekonwalescencji, pobudzenie pamięci i koncentracji oraz… pobudzenie libido. Napar z żeń-szenia syberyjskiego to całkiem przyjemny i dobrze działający afrodyzjak.
Środka tego jednak nie zaleca się stosować jeśli w organizmie stwierdzono zmiany miażdżycowe, stany gorączkowe, występuje problem z nadciśnieniem tętniczym, arytmią serca lub stany nadpobudliwości. Wyraźnym przeciwwskazaniem jest też ciąża.
Przygotowanie. Napar jest bardzo prosty do przyrządzenia – wystarczy 1 płaska łyżeczka na filiżankę. Zioła zalewamy wrzątkiem i parzymy od pięciu do siedmiu minut, jak zawsze w przypadku ziół – najlepiej pod przykryciem.