Darmowa dostawa od 200,00 PLN
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dodatki ziołowe do Yerba Mate

2015-10-27
Dodatki ziołowe do Yerba Mate
Yerba mate to produkt naturalny, susz otrzymywany z ostrokrzewu paragwajskiego. Napar sporządzony z yerba mate charakteryzuje się wyczuwalną goryczką. Jest ona słabiej lub mocniej wyczuwalna w poszczególnych markach. Dla ułatwienia spożywania tych naparów osobom, które preferują mniej wyraziste smaki producenci yerba mate dodają do suszu uszlachetniające dodatki. Zmieniają one smak yerba mate, a zarazem niejednokrotnie wnoszą do naparu cenne składniki. Dodatki te można podzielić na 2 grupy: 1. ziołowe i 2. owocowe. Niektóre marki yerba mate mogą łączyć w sobie obydwie te grupy składników. Poniżej scharakteryzujemy najczęściej spotykane zioła i zaznaczymy, w których markach yerba mate znajdą je Państwo.

dodatki ziołowe w yerba mate

Dodatki ziołowe występujące w yerba mate

burrito (Aloysia polystachya)

Roślina z rodziny werbenowatych (Verbenaceae) występująca w Ameryce Południowej. Wykazuje działanie kojące na problemy związane z układem trawiennym poprzez regulowanie jego pracy (a zwłaszcza na wątrobę i żołądek). Działa wyraźnie orzeźwiająco.

Marki yerba mate: Indega Menta Cedron Burrito, Selecta Moringa Burrito, Campesino Burrito y Te, Colon Moringa Katuava Burrito, Colon Completo, Kurupi Katuava, Pajarito hierbas (ziołowa)


boldo (Peumus boldus)


Roślina nazywana także boldina lub boldoja aromatyczna. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej (występuje między innymi w Brazylii), ale jej uprawy można spotkać także na terenie Włoch i Afryki. Charakteryzuje się niezbyt ciekawym, lekarskim zapachem, ale wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Bardzo pozytywne wpływa na układ pokarmowy regulując pracę wątroby, żołądka. Reguluje metabolizm, sprzyja także kojeniu przypadłości związanych z reumatyzmem. Stosowane jest także przy problemach z układem moczowym. Wpływa lekko wyciszająco na organizm.

Marki yerba mate: Amanda Hierbas, Amanda ziołowa, Cachamate Rosa, CBSe Hierbas Cuyanas, CBSe Silueta, Colon Completo, Colon Menta Boldo, Indega En Forma, Indega Menta Boldo, Kurupi Menta Boldo, Selecta Doble Sabor, Selecta Refresca el Doble, Selecta Silueta


cedron (Aloysia triphylla)


Roślina znana w Polsce jako werbena cytrynowa lub lippia trójlistna. Należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Gatunek ten jest charakterystyczny dla obszarów Ameryki Południowej i Środkowej, choć jego uprawy spotyka się także na terenie Francji i Chin. Nazwa werbeny cytrynowej pochodzi od cytrynowego posmaku naparu z jej liści. Dowiedziono, że napar ten działa przeciwdepresyjnie, antymigrenowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a zarazem moczopędnie. Łagodzi kłopoty ze strony układu pokarmowego oraz działa odświeżająco i regenerująco. Werbena może także być stosowana jako przyprawa do deserów i zup ze względu na przyjemny, cytrusowy smak.

Marki ziołowych yerba mate: Amanda Hierbas (ziołowa), CBSe Regulase, CBSe Energia Guarana, Selecta Cedron i Limon, Pipore ziołowa, Pajarito hierbas, Indega Menta Cedron Burrito


guarana (Paulinia cupana)


W Polsce roślina ta nazywana jest także ciernioplątem, paulinią guaraną czy osmętką. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) i pochodzi z krajów tropikalnych Ameryki Południowej, a dokładniej z dorzecza Amazonii. W celach spożywczych używa się jej owoców, które zawierają do 8% kofeiny. Guarana w postaci naparu z rozłupanych lub zmielonych (na cząstki lub pył) owoców działa wyraźnie pobudzająco - sprzyja przypływowi sił życiowych (pobudzenie trwa dłużej niż w przypadku kofeiny pochodzącej z kawy) oraz antybakteryjnie. Wykazano także, że jest to antyoksydant. Jest to częsty dodatek do różnych napojów i potraw (między innymi do yerba mate), ale także podstawa do produkcji napojów energetycznych czy leków.

Marki yerba mate: Selecta Energy Guarana, CBSe Energia Guarana, Yerba Mate Guarana, Yerba Mate Napój Druida, Yerba Mate 220Vkatuava (Psidium cinereum)


Roślina występująca głównie w Ameryce Południowej. Nazywana także katuabą (catuaba). W celach użytkowych stosuje się korę z tego drzewa. Napar uzyskany z niej działa pobudzająco i stymulująco zwiększając libido (jest to naturalny afrodyzjak), ponadto zmniejsza uczucie stresu i napięcia organizmu.

Marki yerba mate: Colon Moringa Katuava Burrito, Kurupi Katuava, Campesino Katuave Ginseng, Yerba Mate Napój Druidakolendra (Coriandrum spp.)


Jest to gatunek występujący w Azji, Afryce i Europie. Należy do rodziny selerowatych (Apiaceae). Pospolicie używa się jej jako przyprawy do różnych dań, ale wykazano także jej właściwości lecznicze. Jest to typowy antyoksydant, łagodzi także niestrawności i wzdęcia, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wpływa kojąco na objawy chorób reumatycznych.

Marki yerba mate: CBSe Hierbas Cuyanas, Cachamate Amarillokoper włoski (Foeniculum vulgare)


Roślina z rodziny selerowatych (Apiaceae) nazywana także fenkułem, która występuje w umiarkowanej i śródziemnomorskiej strefie klimatycznej, a także w Ameryce Północnej. Uprawiana jako przyprawa. Szeroko znane jest jej działanie stymulujące pracę układu pokarmowego.

Marki yerba mate: CBSe Silueta, Colon Completolipa (Tilia spp.)


Rośliny należą do rodziny lipowatych (Tiliaceae). Dwa gatunki występują pospolicie także w naszym kraju. Surowcem zielarskim są tu kwiaty i ogonki kwiatowe. Szeroko znane jest działanie napotne, moczopędne i rozkurczające naparów z kwiatów lipy oraz regulujące trawienie.

Marki yerba mate: Amanda Hierbas (ziołowa)melisa (Melissa officinalis)


Pospolicie używana jako roślina przyprawowa oraz zioło. Występuje w stanie naturalnym na terenie Europy, Azji i Afryki, a uprawiana jest na całym świecie. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Działa bardzo korzystnie na organizm człowieka: łagodzi niestrawności i wzdęcia, reguluje pracę układu pokarmowego, sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi, leczeniu przeziębień, działa również wyciszająco i relaksacyjnie, pomaga w zapobieganiu ataków migrenowych. Działa także przeciwgorączkowo.

Marki yerba mate: CBSe Hierbas Cuyanas, Taragui Hierbas Serranasmięta pieprzowa (Mentha piperita)


Nazywana także miętkiewą. Roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), występująca na terenie Europy i stosowana jako zioło. Napar z mięty pieprzowej wpływa łagodząco na stany niestrawności, poza tym wyraźnie reguluje pracę układu pokarmowego (między innymi wątroby, jelit, żołądka), między innymi likwiduje wzdęcia. Dzięki swemu miętowemu, dosyć ostremu smakowi działa na człowieka orzeźwiająco (poprawia oddech) i chłodząco. Jest to także roślina wykazująca wpływ przeciwbakteryjny i lekko wyciszający.

Marki yerba mate: Cachamate Amarillo, Cachamate Rosa, CBSe Hierbas Serranas, CBSe Hierbas Cuyanas, CBSe Silueta, Colon Boldo Menta, Indega Menta Boldo, Indega Menta Cedron Burrito, Kurupi Menta Boldo, Pipore ziołowamięta polna (Mentha arvensis)


Gatunek rośliny stosowanej w celach zielarskich należący do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Bardzo pospolita w Europie i Azji. Jej działanie jest podobne do działania mięty pieprzowej, występuje jednak między nimi różnica smakowa: smak naparu z mięty polnej ma troszkę delikatniejszy smak (nie wyczuwa się tu ostrości), choć nadal jest on wyraźnie miętowy.

Marki yerba mate: Cachamate Rosa, CBSe Hierbas Serranas, CBSe Hierbas Cuyanas, CBSe Regulase, Colon 90-60-90, Indega En Forma, Pipore ziołowa, Selecta Refresca el Doble (w postaci aromatu)moringa olejodajna (Moringa oleifera)


Roślina nazywana też drzewem chrzanowym. Przedstawiciel rodziny moringowatych (Moringaceae). Jest to drzewo pochodzące z Indii i Pakistanu, występujące w strefie tropikalnej. Obecnie spotykane na terenie Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Nazwę drzewa chrzanowego zawdzięcza chrzanowemu smakowi korzeni. W celach leczniczych używa się zarówno korzeni jak i liści oraz kory. Napar uzyskany z tych części wykazuje działanie przeciwzapalne i antybiotyczne.

Marki yerba mate: Colon Moringa Katuava Burrito, Selecta Moringa Burrito, Del Cebadorpoleo (Menta pulegium)


Polska nazwa tej rośliny to mięta polej. Reprezentuje ona rodzinę jasnotowatych (Lamiaceae), a występuje głównie w klimacie cieplejszym: na obszarze Azji Zachodniej, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Południowej i Północnej oraz Afryki Północnej. Roślina używana w celach zielarskich jako skuteczna w zwalczaniu problemów ze strony układu pokarmowego oraz przeziębień. Działa także lekko uspokajająco. Napar ma smak miętowy.

Marki yerba mate: Amanda Hierbas, Amanda ziołowa, CBSe Energia Guarana, CBSe Hierbas Cuyanas, Pipore ziołowa, Selecta Menta Peperina Poleo, Taragui Hierbas Serranasrumianek lekarski (Matricaria recutita)


Roślina znana także pod nazwą rumianek pospolity. Występuje pospolicie w Europie, a należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest szeroko znana jako roślina zielarska. Ma zdolność łagodzenia podrażnień skórnych. Działa także uspokajająco i wyciszająco (ułatwia zasypianie). Rumianek dał się poznać także jako środek o wpływie przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym. Działa łagodząco w przypadku problemów układu pokarmowego (zwalcza wzdęcia i niestrawność), wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie, dzięki czemu ma zdolność łagodzenia bólów brzucha. Pomaga także zlikwidować stany zapalne błony śluzowej w obrębie jamy ustnej i gardła.

Marki yerba mate: Cachamate Amarillo, CBSe Herbas Cuyanas, CBSe Regulase, Colon Completo, Yerba Mate Ognista, Yerba Mate Saraswati, Yerba Mate Miodowy Karmel, Yerba Mate Mleczko Kokosowesenes ostrolistny (Senna alexandrina)


Gatunek rośliny, który pospolicie nazywa się także siężybobem ostrolistnym lub strączyńcem ostrolistnym. Roślina ta reprezentuje rodzinę bobowatych (Fabaceae). Szeroko znane jest jej działanie przeczyszczające (pomaga regulować rytm wypróżnień, dzięki czemu zapobiega występowaniu zaparć). Stosowana nadmiarze (dawkowanie na „własną rękę”) może przyczynić się do wystąpienia zmian chorobowych.

Marki yerba mate: Campesino Adelgazante, Colon 90-60-90, Colon odchudzający, Indega En Formaskrzyp (Equisetum arvense)


Jest to przedstawiciel rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). Skrzyp jest rodzajem występującym na całej kuli ziemskiej. Zawiera w sobie duże ilości soli mineralnych, między innymi krzemu. Dzięki temu wpływa korzystnie na stan włosów i paznokci, a także działa moczopędnie. Stosowany w łagodzeniu zmian związanych z reumatyzmem i artretyzmem, zaburzeniami pracy układu krążenia oraz nadmierną potliwością. Wykazuje także działanie uspokajające.

Marki yerba mate: Campesino Adelgazante, Colon 90-60-90, Colon odchudzający, Selecta Moringa Burritostewia (Stevia rebaudiana)


Stewia nazywana także skupnią należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek ten w stanie dzikim (naturalnym) występuje w Ameryce Południowej i Środkowej (zwłaszcza w Brazylii i Paragwaju), ale jej uprawy prowadzone są w wielu rejonach świata. Roślina ta jest popularna ze względu na zdolności słodzące, a zarazem niską kaloryczność. Wykazano także, że wpływa na obniżenie ciśnienie krwi. Posiada także właściwości antybakteryjne.

Marki yerba mate: CBSe Endulife, Colon ze Stewią


wiecznik kulisty (Gomphrena globosa)


Roślinę tę nazywa się także gomfreną kulistą. Reprezentuje ona rodzinę szarłatowatych (Amaranthaceae), a jest ona typowa dla terenów Ameryki Środkowej i Azji. Jej kwiatów używa się do sporządzania herbaty o działaniu redukującym poziom stresu i rewitalizujacym, a także zmniejszającym ilość antyoksydantów w organizmie. Zawiera duże ilości witaminy A i E oraz minerałów (między innymi selenu, żelaza, cynku i wapnia). Herbata ta stosowana bywa przy łagodzeniu problemów związanych z migrenami, nadciśnieniem krwi oraz zapaleniem stawów.

Marki yerba mate: Colon Completoherbata zielona i pu-erh (Camelia spp.)


Herbatę produkuje się z liści i łodyżek krzewów z rodzaju Camelia z rodziny herbatowatych zwanych także kameliowatymi (Theaceae). Pochodzi z obszaru Indii, choć obecnie jej uprawy prowadzone są także między innymi na obszarze Japonii, Chin, Korei, Nepalu. Może ona stanowić dodatek do yerba mate. Zawiera w sobie wiele antyoksydantów i witamin. Dzięki obecności w jej liściach kofeiny i teiny działa relaksująco, odstresowująco oraz pobudzająco.

Marki yerba mate: Yerba Mate Vigor (zawiera pu-erh)żeńszeń (Panax ginseng)


Roślinę tę nazywa się także ginsengiem lub wszechlekiem. Należy do rodziny araliowatych (Araliaceae). Występuje w stanie naturalnym na obszarze Chin, Japonii, Korei i wschodnich obszarów Rosji. Jest to roślina, której korzeń wykazuje działanie energetyzujące i witalizujące. Pobudza układ odpornościowy, dzięki czemu obserwuje się wzrost odporności na sytuacje stresowe. Sprzyja obniżeniu poziomu cukru we krwi; zawiera też antyoksydanty. Polecana osobom w średnim i starszym wieku jako środek wzmacniający i pobudzający.

Marki yerba mate: Campesino Katuava Ginseng, Yerba Mate Napój Druida, Yerba Mate 220V, Yerba Mate Samuraja, Yerba Mate Vigor
Pokaż więcej wpisów z Październik 2015

Polecane

Catuaba kora cięta

Catuaba kora cięta

4,90 PLN - 59,00 PLN brutto/1szt.
Żeń-szeń syberyjski kłącze cięte

Żeń-szeń syberyjski kłącze cięte

5,90 PLN - 32,30 PLN brutto/1szt.
Mięta Nana

Mięta Nana

5,00 PLN - 9,50 PLN brutto/1szt.
pixel