Zielona herbata Xin Yang Mao Jian- Śpiąca Małpa
- Napar ten należy do pierwszej dziesiątki herbacianych rarytasów! Decyduje o tym jej przyjemny zapach oraz bardzo trwały smak nawiązujący do motywów miodowych oraz kwiatowych.
Topowy produkt w świecie herbaty! Produkcja Xin Yang ma bardzo długa tradycję. Herbata ta powstaje na plantacjach, które zlokalizowano na terenie Chin, w rejonie Xin Yang (produkt ten wziął nazwę właśnie od miejsca prowadzenia upraw). Obszar ten charakteryzuje się występowaniem wielu wypiętrzeń górskich, co stwarza specyficzne warunki dla rozwoju roślin, w tym krzewów Camelia sinensis (krzewów herbacianych). W klimacie ostrzejszym niż na plantacjach położonych na nizinach powstają herbaty o specyficznym, bardzo świeżym smaku. Podobnie jest właśnie z herbatą nazywaną w Polsce "Śpiąca Małpa". Jej liście zbiera się z bardzo starych, liczących prawie sto lat, krzewów herbacianych. Do produkcji Xin Yang trafają tylko najmłodsze listki i nierozwinięte jeszcze pączki liściowe. Liście takie, po zbiorze, podczas dalszej obróbki i przygotowywania suszu są traktowane bardzo delikatnie. Dzięki odpowiedniej technologii utrzymują one swą ciemnozieloną barwę, lekko poskręcany kształt oraz delikatny białawy meszek włosków. Charakteryzuje je także bardzo przyjemny zapach, w którym obecny jest aromat pobudzający nasze kubki smakowe reagujące na smak umami (jest to dodatkowy smak, oprócz czterech podstawowych, który odbiera ludzki organizm; smak ten, lekko zbliżony do słonego, daje bardzo przyjemne doznania - "smak pyszności").
Napar ma przyjemną złoto-zieloną barwę, a jego intensywność smaku delikatnie zmienia się w zależności od tego, po raz który zaparzono porcję suszu (herbatę tę warto zaparzać kilkukrotnie, najlepiej 3-krotnie). Przy każdym zaparzeniu wyczuwalne są wyraźne posmaki słodki oraz umami dające wiele bardzo przyjemnych doznań. W naparze unoszą się także delikatne włoski pokrywające wcześniej młodziutkie liście herbaty. Włoski te podczas picia dodatkowo pieszczą nasze podniebienie.
Podczas zaparzania zalewamy herbatę ciepłą wodą, wcześniej już przegotowaną (najlepsza byłaby temperatura około 70 stopni Celsjusza) i parzymy 1 - 2 minut, po czym szybko wyciągamy listki. Po wypiciu gotowego naparu tę samą porcję liści umieszczamy ponownie w filiżance (czareczce czy dzbanuszku) i znów zalewamy wodą. Ze względu na swe bardzo wysokie walory smakowe i aromatyczne herbata ta warta jest spróbowania. Zapewne na stałe zagości ona na Państwa stołach.