Darmowa dostawa od 200,00 PLN

Yerba Mate

( ilość produktów: 180 )

Rynek yerba mate ciągle się rozwija. Dla klientów ceniących sobie tradycyjne podejście producenci przygotowują szereg marek tradycyjnych, czyli zawierających sam susz, bez dodatkowych składników. Znajdą Państwo szereg takich marek w naszym sklepie. Do najbardziej znanych i dostępnych w naszym sklepie online należą Yerba Mate Pajarito, Yerba Mate Rosamonte czy Yerba Mate Taragui. Jednak rosnące grono zwolenników nowoczesności spowodowało, że producenci rozszerzają asortyment także o yerba mate w postaci mieszanek z dodatkiem ziół lub owoców. Przykładowymi produktami są tu Yerba Mate Taragui Maracuya Tropical, Yerba Mate Pajarito Menta Limon czy Yerba Mate Kurupi Menta Boldo.

Jak przygotować yerba mate oraz o tym, że nie jest to takie trudne, dowiecie się z naszego poradnika

Wybierz w naszym sklepie yerba mate dla siebie

Duże zainteresowanie kupujących w naszym sklepie wzbudzają także mieszanki nazywane delicjami, a zawierające susz yerba mate oraz dodatki owocowe i składniki kwiatowe. Z produktów o ciekawszych smakach polecamy Yerba Mate Napój Druida, Yerba Mate IQ, Yerba Mate 220V czy Yerba Mate Vigor.

Początkujący adepci znajdą w naszym sklepie online yerba mate w postaci saszetek, wygodną i delikatną w dawce i działaniu formę tego naparu. Polecić Im także możemy nasze delicje, na przykład Yerba Mate Napój Druida, Yerba Mate Mleczko Kokosowe czy Yerba Mate Tropikalna Wyspa. Produkty te są na tyle delikatne, a zarazem interesujące pod względem aromatycznym i smakowym, że wieloletni smakosze tego napoju wracają do nich po latach.

W naszym sklepie posiadamy także ciekawą i szeroką ofertę dla tych Klientów, którzy cenią sobie szczupłą sylwetkę i dążą do jej utrzymania. Dla nich producenci przygotowali specjalne produkty, na przykład Yerba Mate Campesino Fitness, Yerba Mate CBSe Silueta czy Yerba Mate Kurupi Fitness.

Specjalnie dla początkujących, przygotowaliśmy także wskazówki, jakie yerba mate będą najlepsze na początek

Zanim napijesz się, poznaj historię yerba mate

Napój Yerba Mate jest od wieków wpisany w tradycję państw położonych w Ameryce Południowej. Produkuje się go przede wszystkim w Argentynie, Paragwaju i Brazylii na potrzeby lokalne, choć ostatnimi czasu napój ten zdobył ogromną popularność także na terenie Europy, Ameryki Północnej i Australii. Yerba mate powstaje z liści i drobnych pędów krzewu Ilex paraguariensis (w języku polskim nazywanym ostrokrzewem paragwajskim), które po zebraniu są suszone, a potem mielone.

Osoby niewtajemniczone czasem omyłkowo biorą napary sporządzane z yerba mate za zwykłą herbatę, którą otrzymuje się z liści i gałązek krzewu herbacianego Camellia sinensis. Jednak yerba mate to coś więcej: o napój o wyraźnie pobudzającym i orzeźwiającym działaniu, będący potężnym źródłem soli mineralnych i substancji witaminowych. Yerba mate jest bowiem bardzo skutecznym, a zarazem bogatym w antyoksydanty zamiennikiem naszej tradycyjnej kawy. Ważnym aspektem w stosowaniu yerba mate jest także jej pozytywny wpływ  na procesy trawienia.

yerba mate na dłoni  w ozdobnej tykwie z bombillą

Yerba mate FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

1. Czy yerba mate to rodzaj herbaty?

Yerba mate to napój przygotowany z wysuszonych i rozdrobnionych liści i patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to zupełnie inna roślina, niż krzew herbaciany. Podobieństwo wynika z właściwości naparów i sposobu zaparzania yerba mate i zielonej herbaty.

2. Która yerba najsilniej pobudza?

Wszystko zależy od indywidualnych odczuć, ale generalnie najszybciej pobudzają te yerba mate, które zostały wytworzone z samych liści. Mocne sa szczególnie marki paragwajskie i niektóre argentyńskie. Dla Waszej wygody zebraliśmy najbardziej pobudzające yerby w jednym miejscu.

3. Jaka temperatura jest najlepsza do parzenia yerba mate?

Najkorzystniej parzyć yerba mate wodą przegotowaną i ostudzoną do temperatury około 65 do 75 stopni C. Yerby z dodatkiem ziół możemy parzyć nieco cieplejszą wodą, nawet do 85 stopni. Parzenie yerby w saszetkach wymaga wody o temperaturze około 90 stopni.

4. Kto nie powinien pić yerby?

Z piciem yerba mate powinny uważać osoby z wrzodami żołądka i kobiety w ciąży oraz karmiące. W przypadku wątpliwości, należy zapytać lekarza. Yerba mate zawiera kofeinę, poza tym można być też uczulonym na którykolwiek z dodatków. W przypadku zauważenia niepożądanych objawów, najlepiej odstawić picie yerba mate i poradzić się lekarza. Ze względu na dużą zawartość kofeiny, odradzamy picie yerba mate przez dzieci.

5. Nie mam termometru. Czy dam radę dobrze zaparzyć yerbę?

Termometr jest bardzo pomocny, bo możemy ściśle kontrolować, jaką temperaturą ma woda użyta do parzenia. Jeśli go jednak nie mamy, to radzimy zagotować wodę i odczekać potem około 15 minut. Po tym czasie woda ostudzi się mniej więcej do temperatury około 70 stopni Celsjusza i będzie odpowiednia do parzenia yerby. Pamiętajmy, że parzenie yerba mate nie wymaga bardzo precyzyjnej temperatury, wystarczy orientacyjna.

6. Co to jest mate despalada?

Despalada, czasami sin palo, to określenia z języka hiszpańskiego oznaczające yerba mate, która została wyprodukowana tylko z listków. W suszu dopuszcza się niewielką ilość drobno zmielonych patyczków, ale tylko kilka procent.

7. Co oznacza słowo curado?

Curado to termin z języka hiszpańskiego i oznacza dosłownie hartowanie, przygotowanie do użycia. W przypadku akcesoriów do yerba mate najczęściej mówimy o curado tykwy i drewnianych naczynek, np. z palo santo, rzadziej określenie to odnosi się do bombilli.

8. Na opakowaniu yerby jest napis suave. Czy to co znaczy?

Yerba mate oznaczona wyrażeniem suave to specjalnie przygotowany susz, wyróżniający się łagodniejszym smakiem, dobry szczególnie dla zaczynających picie yerby.

9. Czy warto kupić bombillę z alpaki? Co to za materiał?

Alpaka, zwana potocznie nowym srebrem to popularny materiał wyglądem przypominający prawdziwe srebro. Używana jest głównie do wyrobu sztućców, bombilli i ozdobnych elementów naczyń do yerba mate.

10. Czy są yerby wolne od glutenu?

Jeśli na opakowaniu yerba mate jest napisane "Libre de gluten" oznacza to, że ta yerba nie zawiera glutenu.

11. Co to jest yerba mate sin humo?

Terminem tym oznaczana jest yerba mate suszona gorącym powietrzem, w przeciwieństwie do klasycznej, suszonej nad ogniem.

12. Czy chimarrao to też yerba?

Tak, to ulubiona yerba mate Brazylijczyków. Jest ona bardzo pylista, w konsystencji przypomina mąkę.

13. Do czego jest jerbera?

Yerbera (czytaj jerbera) to pojemnik do przechowywania suszu yerba mate. Najczęściej w jego pokrywce jest też specjalny dozownik do nasypywania yerby do naczynek.

14. Jak wygląda yerba prażona?

Wyróżnia się dwa rodzaje prażonej (palonej) yerba mate: ciemniejsza, ciemnobrązowa to mate tostado, a jaśniejsza, prawie zielona to barbacua.

15. Słyszałem, że yerba zawiera mateinę. Co to jest?

Mateina to nic innego, jak kofeina zawarta w zielonych częściach ostrokrzewu paragwajskiego, potocznie zwanego yerba mate. Jest to nieco inna forma kofeiny, niż ta występująca w w kawie, czy guaranie, ale o praktycznie takich samych właściwościach, głównie pobudzających.

16. Co oznaczają nazwy sin palo i despalada?

Są to określenia wskazujace na zawartość prawie samych listków w opakowaniu yerba mate. Patyczki są też dopuszczalne, ale zwykle nie jest ich więcej, niż 10%.

17. Dużo mówi się o mate zielonej. Czy to jest jakiś inny rodzaj yerby?

Mate zielona, potocznie nazywana też mate green, to yerba uprawiana i produkowana w południowej Brazylii, głównie z przeznaczeniem na eksport do Europy. W przeciwieństwie do pylistej chimarrao, mate zielona jest grubo cięta. Jest bazą wielu popularnych mieszanek z dodatkami ziół, kwiatów, czy kandyzowanych owoców.

18. Czy yerba mate zawsze jest gorzka?

Niekoniecznie, choć zwykle tak właśnie jest. Na potrzeby tych, którzy nie przepadają za goryczką produkuje się yerba mate z dodatkiem słodzików, miodu, czy stewii. Naturalną yerbą bez dodatków, ale o zmniejszonych odczywaniu goryczy jest mate green. Jej smak bardzo przypomina zaparzoną zieloną herbatę.

19. Dlaczego przy parzeniu yerby tak ważna jest odpowiednia temperatura wody?

Własciwa temperatura wody zapewnia odpowiedni smak przygotowanego naparu, ale przede wszystkim uaktywnia wszystkie minerały i witaminy zawarte w roślinie.

20. Która yerba jest lepsza: argentyńska, czy paragwajska?

Nie ma odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to kwestia indywidualnego gustu. Podobnie, jak w przypadku Coca- Coli i Pepsi, są do siebie podobne, ale nieco się różnią i to właśnie te drobne różnice powodują, że coś lubimy bardziej.

Nasz sklep z yerba mate i herbatami gwarantuje Państwu ciekawą i ciągle poszerzaną ofertę artykułów, atrakcyjne ceny, bezpieczeństwo zakupów oraz pomoc i doradztwo w wyborze produktów, a także szybką wysyłkę zamówień.

Charakterystyka yerba mate z Argentyny

Argentyna jest jednym z trzech państw obok Brazylii i Paragwaju, w których uprawia się ostrokrzew paragwajski, z którego pozyskuje się yerba mate. Szacunkowo yerba z Argentyny stanowi ponad 60% całej produkcji herbatki paragwajskiej. Na drugim miejscu jest Brazylia, a najmniej yerba mate produkuje Paragwaj.

Miejscem upraw i przetwarzania yerba mate w Argentynie jest najdalej wysunięta na północny wschód prowincja Misiones. Patrząc na mapę, miejsce to jest jakby doczepione do mapy Argentyny i wciśnięte pomiędzy Paragwaj od północnego zachodu a Brazylię, okalającą Misiones od północy i zachodu. Obszar ten był wiodącym miejscem występowania ostrokrzewu paragwajskiego w stanie dzikim, dlatego produkcja yerba mate skupia się właśnie w tym i wokół tego miejsca.

Współczena historia Misiones tworzy nierozerwalny związek z yerba mate. Na powierzchni ponad dwustu tysięcy hektarów tysiące mniejszych, najczęściej zrzeszonych w spółdzielnie rolników uprawia "złoto Argentyny". Większe z nich mają własne młyny i produkują yerba mate pod swoimi markami, a mniejsze dostarczają surowiec dla dużych firm wiodących marek, jak Taragui, Rosamonte, Playadito i inni główni przetwórcy.

Każdy z trzech krajów, w których uprawia się i przetwarza yerba mate, ma nieco inną tradycję i kulturę picia tego wspaniałego, naturalnie pobudzającego napoju. Wiąże się to z nieco odmiennymi zwyczajami zaparzania oraz lokalnymi preferencjami.

Głównym typem Argentyńczyków jest tradycyjna, naturalna i bez dodatków yerba mate ze zmielonych dość grubo listków i patyczków oraz występującym pomiędzy nimi pyłem powstałym w procesie kruszenia i mielenia wyschniętych roślin. Ma ona aromat, który jest mieszaniną dymu tytoniowego i świeżo skoszonej trawy i jest on niejako pośredni pomiedzy zapachem yerba mate z Brazylii oraz yerby paragwajskiej. W takiej postaci yerba mate była spożywana od początku. Mieszanka liści, łodyżek i pyłu, suszona nad rozpalonymi polanami drewna, nabiera wyjątkowego smaku i aromatu, zachowujac przy tym najwyższy poziom zawartości witamin, minerałów, pozytywnych dla ludzkiego organizmu przeciwutleniaczy i tego, czego oczekują wszyscy najbardziej - kofeiny. Yerba mate produkowana tradycyjnie to podstawowy napój w Argentynie. Na jej podstawie stworzono różne odmiany, jak suave o delikatniejszym smaku, despalada wytwarzana z samych liści, terere - krótko leżakowana i grubo cięta lub selekcjonowana wersja premium - dojrzewająca najdłużej, bo nawet dwa lata.

Od kilkunastu lat w Argentynie wzrasta również tendencja do produkcji yerba mate z dodatkami ziół, przypraw i owoców oraz najrozmaitszych aromatów. To odstępstwo od wieloletniej tradycji picia naturalnej yerba mate wynika w dużej mierze z chęci eksperymentowania przez młodsze pokolenia, zmian gustów kulinarnych oraz oczekiwań klientów na rynkach światowych, poza Argentyną.

Inną odsłoną yerba mate produkowanej w Argentynie jest wytwarzanie jej w technologii sin humo, czyli z suszeniem bez udziału otwartego ognia. Zamiast palenisk z drewna yerbę suszą dmuchawy z gorącym powietrzem. Tak przygotowany susz wolny jest w znacznej części od charakterystycznego aromatu dymu ogniskowego. Smak naparu jest w tym przypadku mniej gorzki, lżejszy a susz zachowuje wszystkie swoje zalety.

Yerba mate w Brazylii - charakterystyka

Brazylia, która nieodzownie kojarzy nam się z kawą i egzotycznym karnawałem w Rio, jest również dużym producentem yerba mate (nazywanej w Brazylii erva mate lub chimarrao). Plantacje ostrokrzewu paragwajskiego rozpościerają się na południu kraju, w rejonie naturalnego występowania tej rośliny, w miejscu, gdzie stykają się granice Argentyny, Paragwaju i Brazylii. W żadnym innym miejscu mikroklimat i warunki glebowe nie sprzyjają rozwojowy tej rośliny.

Ze względu na przeznaczenie oraz proces przetwarzania suszu po zbiorach, wyróżnia się w Brazylii kilka rodzajów yerba mate:

Chimarrao – najpopularniejszy typ yerba mate w Brazylii

Powstaje z bardzo drobnego zmielenia prawie świeżych liści, niemalże na proszek o konsystencji mąki koloru żywo zielonego. W takim suszu występują bardzo widoczne kawałki grubszych łodyżek. Chimarrao zaparza się w specjalnych naczyniach: dużych tykwach o grubych ściankach. Do takiego naczynka wsypuje się naprawdę pokaźne ilości suszu i pija przez specjalnej konstrukcji wielką bombillę z płaskim sitkiem oraz wieloma dziurkami po jego obu stronach. Chimarrao nie pobudza tak mocno, jak klasyczne yerby z Argentyny, czy Paragwaju, ponieważ ten rodzaj yerba mate praktycznie nie dojrzewa po zbiorach, przez co ma sporo mniejszą zawartość naturalnej kofeiny. Dla Brazylijczyka yerba mate to po prostu chimarrao, pozostałe yerby to „wynalazki”.

yerba mate chimarrao

Standard Tipo P.U.1 – brazylijska yerba mate na eksport do Urugwaju

Urugwaj to małe, ale bardzo dobrze rozwinięte gospodarczo państwo w Ameryce Południowej, gdzie tradycja picia yerba mate jest równie silna, co w ościennych krajach. Ciekawostką jest jednak fakt, że w Urugwaju nie uprawia się herbatki paragwajskiej. Niemalże całe zapotrzebowanie na yerba mate zaspokajane jest importem suszu z sąsiedniej Brazylii. Zebrana i przetworzona w Brazylii yerba mate jedzie do Urugwaju w wielkich workach, gdzie jest konfekcjonowana w końcowe opakowania, zwykle jednokilogramowe. Taki susz ma ogólnie przyjęty standard Tipo P.U. 1, co oznacza zawartość prawie samych liści i pyłu z niewielką, nieprzekraczającą 1% ilością drobno zmielonych gałązek. Susz yerba mate przygotowany dla Urugwajczyków ma inne niż tradycyjne chimarrao właściwości. Rośliny choć drobno, to jednak nie są tak mocno zmielone, dlatego łatwiej się je przygotowuje i pije, ponieważ nie zapychają bombilli. Ta yerba, równie jak chimarrao, ma dość łagodny smak, ale jej działanie pobudzające jest zdecydowanie większe. Nie dajmy się więc zwieść jej początkowej delikatności, bo potrafi naprawdę postawić na nogi. Znanymi markami yerba mate Tipo P.U. 1 są na przykład Canarias, La Selva, czy Del Cebador lub Yacuy.

yerba del cebador standard P.U. 1

Mate green – eksportowy hit Brazylii

Mate green, czyli mate zielona to przetworzony specjalnie na eksport susz ostrokrzewu paragwajskiego. Taki rodzaj yerby życzą sobie konsumenci z Europy, Ameryki Północnej i Chin. Dlaczego? Kwestia wygody i potrzeb lokalnych rynków. O ile w Brazylii przeważa spożycie chimarrao bez dodatków oraz terere z aromatami i kawałkami owoców, to w krajach, do których sprowadza się mate zieloną klienci mają inne przyzwyczajenia. Mate green jest mało gorzka w smaku, ponieważ po zbiorach jest tylko lekko przesuszana i natychmiast idzie do sprzedaży, nie dojrzewając (leżakując). Nie ma więc w sobie silnie odczuwanej goryczki, a smakuje podobnie do zielonej herbaty, przez co jest bardziej akceptowana przez początkujących klientów. Mate green jest dość grubo mielona, prawie nie ma pyłu, a zawartość patyczków nie przekracza 5%, stąd bardzo łatwo jest ją zaparzyć. Przez takie cechy stała się idealną bazą wyjściową dla twórców wszelakich mieszanek herbacianych. W naszym sklepie z yerba mate oferujemy wiele delicji mate green, które znalazły uznanie dzięki wyszukanym smakom i niebanalnym składnikom.

yerba mate green

Terere – brazyjski patent na upały

Istotą tworzenia terere, zarówno klasycznej, jak i z dodatkami, jest nie chęć pobudzenia przez dostarczenie dużej dawki kofeiny, ale orzeźwienie, schłodzenie i nawodnienie organizmu. Przez znaczną część roku w Brazylii panują upały i nic tak nie pomaga, jak zimna yerba mate z dodatkami soku z limonki, orzeźwiającej mięty czy z kawałkami ananasa. Tak, powiedzieliśmy zimna yerba mate, bo w odróżnieniu od zaparzanej tradycyjnie, yerbę jako terere „parzy się” wodą zimną, a na dodatek do naczynka dorzuca się kostki lodu. Terere to najwygodniejsza w piciu mate w Brazylii, ponieważ zmielone liście i patyczki są dość sporych rozmiarów i nie zapychają bombilli. Po zbiorach yerbę do terere mieli się dość niedbale, dlatego susz nie ma regularnego kształtu, a kawałki liści i łodyżek są różnej wielkości.

yerba mate w typie terere

Choć yerba mate w Brazylii znana i uprawiana jest od wielu lat, to jej zasięg, jako naturalnego źródła energii, ogranicza się przeważnie do południowej części tego olbrzymiego kraju. Tam, w miejscu upraw i przetwarzania yerby, tradycje związanie z piciem chimarrao są najsilniejsze. Północ kraju to królestwo kawy i, w mniejszym stopniu, guarany.

Paragwajska yerba mate – co ją wyróżnia?

To, o czym wszyscy powinni wiedzieć, to że Paragwaj jest kolebką dzisiejszej yerby. Tam, wśród indiańskiego plemienia Guarani narodziła sie tradycja przyrządzania pokrzepiającego napoju z wysuszonych i pokruszonych liści dziko rosnącego ostrokrzewu paragwajskiego. Ideą było nie tylko osiągnięcie pożądanego stopnia pobudzenia fizycznego i wzmożenie czujności, skupienia umysłu, ale także pielęgnowanie poczucia wspólnoty plemiennej. Siadając naokoło ogniska i razem pijąc yerba mate, Indianie umacniali więzi plemienne oraz oddawali cześć Pachamamie, czyli Matce Ziemi.

Dzisiaj, po wiekach od "odkrycia" yerba mate przez europejczyków, niewiele się zmieniło. Nieco ewoluowały akcesoria do parzenia, przybyły nowe, kiedyś nieznane, jak termosy, ale podstawowa zasada pozostała niezmienna: herbatka paragwajska to jeden z najlepszych sposobów na naturalne pobudzenie organizmu. Szczególnie rano, kiedy potrzebujemy się dobudzić i mieć duży zapas sił na resztę dnia.

Paragwaj jest najmniejszym z trzech producentów yerba mate. Chodzi zarówno o powierzchnię kraju jak też o ilość wytwarzanego suszu. W odróżnieniu od sąsiadów, czyli Argentyny i Brazylii, yerba pochodząca z Paragwaju jest charakterystyczną dla tego kraju, co wynika z lokalnych upodobań. Paragwajczycy lubią, jak yerba mate jest drobno mielona. W skrócie można powiedzieć, że jest gdzieś pomiędzy brazylijską chimarrao, a klasycznymi yerbami z Argentyny. Nie jest tak mocno zmielona jak brazylijska, ale bardziej od argentyńskiej. Bardzo charakterystyczny jest dla niej również silny aromat dymny, na myśl przywodzący zapach taniego tytoniu. W przeciwieństwie do wytwórców z krajów sąsiednich, w Paragwaju prawie nie produkuje się yerba mate suszonej gorącym powietrzem. Kultywuje się tradycję suszenia zebranych roślin nad naturalnym paleniskiem zasilanym drewnem, co przekłada się potem na charakterystyczny smak i aromat yerba mate z Paragwaju.

Paragwajczycy uwielbiają terere

Paragwaj jest ojczyzną terere, czyli napoju yerba mate, tylko zamiast gorącą wodą, zaparzanego wodą wręcz lodowatą. Jest poniekąd wymóg bardzo gorącego klimatu, gdzie terere jest nie tylko napojem pobudzającym, ale równocześnie orzeźwiajacym, z uwagi na mieszanie w nim yerba mate z ziołami (na przykład miętą lub werbeną cytrynową), owocami (przede wszystkim limonka i pomarańcza). Terere doskonale wpływa na trawienie, jeśli napar wzbogacimy dodatkiem burrito.
Bardzo charakterystycznym widokiem w Paragwaju jest noszenie ze sobą dużych termosów z zimną wodą. Są one mocno izolowane, aby jak najdłużej zachować niską temperaturę wody i często mają nawet specjalną pompkę do uzupełniania wysiorbanego naparu.

Yerba mate z Paragwaju jest bardzo mocna

Wysoka naturalna zawartość kofeiny w suszu jest charakterystyczną cechą herbatek z ostrokrzewu produkowanych w Paragwaju. Dlatego są one szczególnie lubiane i cenione na całym świecie. Do bardzo gorzkiego smaku można się szybko przyzwyczaić, ale jak już zaczniemy go tolerować, odwzajemni się nam tym, co ma najlepsze, czyli dawką bardzo pozytywnej, zdrowej i naturalnej energii dla naszego ciała i umysłu.


Wybór i konserwacja tykwy do yerba mate


Jaką tykwę wybrać do picia yerby? Czy trzeba ją jakoś przygotować do użycia? Jak dbać, aby tykwa była w dobrym stanie? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Wydawać by się mogło, że zakup tykwy do yerba mate to bardzo prosta rzecz, pozbawiona emocji. Tymczasem doświadczeni amatorzy siorbania yerba mate wiedzą, jak bardzo mylna jest to ocena.


Jak wybrać tykwę do yerba mate?


Zacznijmy od początku. Wybierając tykwę kierujemy się kilkoma wytycznymi:

- potrzebną wielkością (pojemnością)

- wyglądem naczynka (tradycyjne, barwione, rzeźbione, dekorowane)

- ceną

tykwa i bombilla do yerba mate


Większość osób kieruje się tym ostatnim kryterium, jako najbardziej znaczącym. Nie polecamy patrzenia w ten sposób. Mając wieloletnie doświadczenie w sprzedaży wszelkich naczynek do yerba mate, wiemy, że najtańsze wyroby zwykle nie są dobrej jakości. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku tykw. Normalna cena tykwy zawiera w sobie oprócz kosztów dostawy, podatków i opłat celnych również wartość odpadu, czyli koszt tykw w partii dostawy, które nie nadają się do sprzedaży z powodu uszkodzenia w podróży lub zapleśnienia. A jak się okazuje, nawet jedna trzecia potrafi być zepsuta. Doświadczeni sprzedawcy o tym wiedzą i aby do interesu nie dopłacać, muszą proponować cenę uwzględniającą poniesione straty. Dostawcy oryginalnych, południowoamerykańskich naczynek do yerba mate zwykle nie uznają reklamacji.


Curado, czyli hartowanie tykwy


Jeśli już zdecydowaliśmy, jaką tykwę chcemy mieć i ją kupiliśmy, musimy zadbać, aby już na starcie, przed pierwszym zaparzaniem herbatki paragwajskiej, jak najlepiej ją do tego przygotować. Zwykle nieodzowne będzie usunięcie ze środka suchych pozostałości miąższu, bo chociaż owoc jest wydrążony, to i tak zostają jakieś paproszki przyczepione do wewnętrznych ścianek. Najłatwiej zrobić to zasypując naczynko do połowy suszem z yerby i zalewając ją do pełna gorącą wodą. Nie musi to być wrzątek, ale jak będzie 80- 90 stopni Celsjusza, to będzie w sam raz. Taki napar odstawiamy na kilkanaście godzin. Po tym czasie całą zawartość ze środka usuwamy i starannie przepłukujemy bieżącą wodą. Jeśli zostały jeszcze jakieś luźne resztki, delikatnie, najlepiej łyżeczką, usuwamy je ze środka. Znów przepłukujemy wodą i odstawiamy do wyschnięcia. Takim zabiegiem uzyskaliśmy dwie rzeczy: usunęliśmy resztki z wnętrza tykwy oraz w pewien sosób uszczelniliśmy jej ścianki. Gorąca woda również dezynfekuje wnętrze tykwy.


Codzienna konserwacja tykwy


Sprawdzonym przez nas sposobem na zapewnienie tykwie długowieczności jest utrzymywanie jej wnętrza w wilgotności. Największym wrogiem tych naczynek jest pleśń. Aby nie dopuścić do jej wystąpienia można każdorazowo po wypiciu yerba mate pozostawić w niej fusy do następnego dnia. Tykwa będzie w środku wilgotna, nie rozeschnie się, co zapobiega przeciekaniu i jednocześnie zapobiega to zapleśnieniu wnętrza, bo sama yerba jest na tyle kwaśna, ze do tego nie dopuści.
Jeśli już chcemy jednak ją osuszyć, należy robić to ostrożnie, bez zbyt szybkiego wysuszania, żeby naczynko nie popękało.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel