Darmowa dostawa od 200,00 PLN
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ile razy można zalać yerba mate

2018-09-06
Ile razy można zalać yerba mate

Na początek zadajmy sobie pytanie jak powstaje napar yerba mate? Wysuszone liście i gałązki ostrokrzewu paragwajskiego są w fabryce rozdrabniane na mniejsze lub większe kawałeczki i w takiej postaci, czasem z dodatkiem olejków aromatycznych, suszonych ziół lub kwiatów czy liofilizowanych owoców, sprzedawane. My zalewając taki susz wodą powodujemy, że z kawałków liści do wody przedostają się zawarte w nich substancje, między innymi sole mineralne witaminy, kofeina. To właśnie mieszanina tych substancji nadaje naparowi yerba mate charakterystyczny, goryczkowaty smak.


Pierwsze, drugie, trzecie zalanie - co je różni?

yerba mate

Przy pierwszym zalaniu suszu yerba mate wodą powstaje napar najbardziej bogaty w substancje odżywcze. Napary powstające z drugiego i następnych zalań cechują się coraz słabszym smakiem, a zarazem coraz mniejszą zawartością soli mineralnych i związków witaminowych, jednak nadal zawierają te cenne składniki. Ile razy możemy zalewać?


Ile razy możemy zalewać nasz napar?

yerba mate i tykwa
Wyrzucenie suszu po pierwszym zalaniu wydaje się więc być mało rozsądne. W takim razie ile razy zalewać yerba mate? Jedną dawkę suszu możemy zalewać 4 do 5 razy (maksymalnie 6 – 7 razy w przypadku mocno aromatycznych marek). W praktyce – zalewamy susz tak długo, dopóki czujemy gorzkawy smak naparu. Dopiero wtedy, gdy mamy wrażenie, że pijemy samą wodę, powinniśmy przygotować następną naważkę yerba mate. Jest to więc produkt ekonomiczny 

Ciekawostka: zużyty susz yerba mate można zastosować jako nawóz pod kwiaty doniczkowe lub rośliny uprawiane na działce.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018

Polecane

pixel