Darmowa dostawa od 200,00 PLN
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Yerba mate - zestaw dla początkujących

2018-01-02
Yerba mate - zestaw dla początkującychPrzed każdym wchodzącym w świat yerba mate staje kilka zasadniczych wyborów. Ułatwimy Wam troszkę podjęcie decyzji: podpowiemy, co łatwe i wygodne w użyciu oraz na które cechy zwracać uwagę przy wyborze.

Podstawową sprawą jest wybór akcesoriów niezbędnych do picia naparu z yerba mate. Tu możemy podpowiedzieć 2 rozwiązania.

Gotowe zestawy do yerba mate

Zazwyczaj zawierają one naczynko, rurkę do picia (nazywaną bombillą) i paczkę suszu yerba mate. Zestawy są zawsze tak skomponowane, że mamy stuprocentową pewność, że rurka będzie dobrze pasowała do naczynka, czyli nie będzie za krótka (taka utopiłaby się w naczynku), nie będzie za długa (przewracałaby naczynko z zaparzoną yerba mate) i wejdzie przez szyjkę do naczynka (niektóre bombille mają bardzo duże i płaskie zakończenia nazywane sitkami; sitka takie mogą mieć tak dużą średnicę, że mogłyby nie wejść przez szyjkę do małego naczynka - takie bombille stosuje się do picia naparów przygotowanych z mocno zmielonych marek yerba mate). Poza tym naczynka w takich zestawach mogą być drewniane, wykonane z rogu (wtedy nazywane guampa) lub ceramiczne. Te ostatnie są, podobnie jak zwykłe kuchenne kubki, łatwe w myciu i co najważniejsze – nie pleśnieją (w odróżnieniu od trudnych w utrzymaniu tykiew).


bombilla do yerba mate

W naszym sklepie internetowym z yerba mate znajdziecie co najmniej kilka różnych zestawów do yerba mate. Część z nich pakowana jest fabrycznie w ozdobne pudełka – takie świetnie nadają się na prezenty. Inne, też pudełkowo opakowane, zestawiane są i przygotowywane przez importerów już w Polsce. Zawsze jednak są to dobrze dopasowane do siebie zestawy. Inną sprawą jest dołączona do nich paczuszka suszu yerba mate. Argentyński producent mate Amanda w opakowanie takie wkłada tylko swoją markę mate, paragwajski Pajarito – tylko podstawową, silnie gorzką yerba mate Pajarito, natomiast w zestawach pakowanych w Europie najczęściej znajdują się łagodniejsze smakowo marki. Jest to bardzo istotne: susz o silnie gorzkim smaku może już na samym początku silnie zniechęcić do picia naparu.

Warto jeszcze wspomnieć, że do takich zestawów warto byłoby dokupić czyścik do bombilli (pozwalający umyć tę rurkę w środku) i termometr (będzie bardzo przydatny przy określaniu temperatury wody – susz yerba mate zalewamy wodą gorącą, ale nie wrzątkiem; idealna temperatura powinna wynosić 70-80 stopni Celsjusza).

Yerba mate zestaw - jak dobrać

Sprawa trochę trudniejsza i wymagająca skupienia przy dopasowywaniu naczynka i bombilli. Najważniejsze jest dobre dopasowanie długości rurki do wysokości naczynka (bombille produkowane są w długościach od 14 do 25 cm). Przy każdym naczynku podajemy sugerowaną długość bombilli. Wybranie bombilli (rurki) o takiej długości pozwoli spokojnie cieszyć się naparem bez ryzyka wylania go lub moczenia nosa w tykwie. Samodzielny wybór rurki daje nam za to możliwość doboru odpowiadającego nam zakończenia rurki (część ta jednak zawsze jest zanurzona w suszu yerba mate i oglądamy je tylko podczas mycia). Do wyboru mamy rurki o zakończeniu w postaci sprężynki, łyżeczki czy sitka. Na tym zakończeniu są otworki w postaci szczelinek lub dziurek – dzięki nim możemy przesączać napar yerba mate bez drobinek suszu.

Druga sprawa to naczynko. Tu do wyboru mamy cały szereg możliwości. Ogromne pole do popisu dają naczynka ceramiczne: cechują je ciekawe kształty i kolory, a poza tym łatwość użytkowania i utrzymywania w czystości. Troszkę bardziej wymagające są naczynka z drewna Palo Santo. Dla zabezpieczenia przed przeciekaniem lub uszkodzeniem często okute są one w metal. Przy przesuszeniu drewno to może pękać (naczynko to nie powinno być gwałtownie suszone; dla bezpieczeństwa powinno być często zwilżane). Najbardziej wymagające są natomiast naczynka z tykwy – przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi mają tendencje do pleśnienia. Nie powinny stać one puste w wilgotnym otoczeniu – lepiej zostawiać w nich wykorzystany susz yerba mate do następnego dnia, a następnego dnia susz usunąć, naczynko opłukać i wrzucić następną porcję yerba mate, której po wypiciu naparu znów nie usuwać natychmiast).


zestaw do yerba mate

Jaką yerba mate wybrać

Dla osób poczatkujących bardzo istotny będzie smak naparu. Na początek proponujemy smak łagodniejszy, z owocowymi lub ziołowymi (najlepiej miętowymi) posmakami. Wiele osób na początek kupuje mieszankę Yerba Mate Napój Druida z nutami ziołowo-pomarańczowymi (i co ciekawe: po długiej podróży przez wiele innych marek większość z ogromną chęcią wraca do niej po jakimś czasie), yerba mate CBSe Energia – markę o delikatnie miętowo-owocowym smaku lub yerba mate CBSe Silueta – o posmaku jabłkowym. Mamy jednak znajomych, którzy przygodę z yerba mate zaczęli po męsku: czyli od suszu o bardzo silnej goryczce (yerba mate Pajarito lub yerba mate Colon) i trwają przy tych markach do dziś. Przy samodzielnie zastawianym komplecie mamy ogromną możliwość wyboru. Tu najlepiej sugerujmy się naszymi osobistymi preferencjami smakowymi.

Akcesoria do yerba mate

Czyścik - jest to mała szczoteczka pozwalająca przemywać bombille w środku. Przy pierwszym użyciu nie jest to jeszcze sprawa pilna, ale po kilku dniach stosowania w bombilli mogą zebrać się złogi z pyłu. Warto je usunąć z rurki.

Termometr. Do wyboru mamy szklany (spirytusowy) lub tarczowy. Obydwa wybory trafne – z tym, że termometr tarczowy jest trwalszy (szklany może się stłuc przy upadku). Termometr przydaje się codziennie do mierzenia temperatury wody. Susz yerba mate powinniśmy zalewać wodą o temperaturze od 70 do 80 stopni Celsjusza. Pozwala to uwolnić szereg minerałów i witamin zawartych w suszu yerba mate.

Prawidłowa długość bombilli do Yerba Mate

Nabierka do yerba mate. Typowy ekologiczny, bo drewniany czerpak wykonany z drewna bukowego. Ułatwia wsypywanie porcji suszu do naczynek.
Wszystkie omówione tu składniki zestawów znajdą Państwo w dużym wyborze w naszym sklepie internetowym. W razie kłopotów lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z nami drogą mailową lub telefoniczną – doradzimy, pomożemy, wytłumaczymy!
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018

Polecane

pixel