Darmowa dostawa od 200,00 PLN
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaka bombilla do yerba mate ?

2016-01-14
Jaka bombilla do yerba mate ?

Wybór bombilli, czyli rurki do yerba mate jest bardzo istotny, dlatego postaramy się Państwu opisać kilka wskazówek, które go ułatwią.

Na rynku jest bardzo dużo rurek, więc każdy znalajdzie dla siebie najbardziej odpowiedni model.

Bardzo popularne, często ze względu na cenę, są bombille bambusowe. Koszt najtańszych modeli zwykle nie przekracza 10 zł, choć droższe, rzeźbione mogą być kilkukrotnie droższe. Zaletami bombilli bambusowych są:

1. niska cena

2. prostota w użytkowaniu

3. brak reakcji alergicznych podczas picia

4. ekologiczne, tradycyjne podejście do picia yerba mate

Wady są właściwie tylko dwie:

1. mniejsza w porównaniu z rurkami metalowymi trwałość

2. nie filtrują tak dobrze naparu pylistego (yerba mate paragwajskie lub chimarrao z Brazylii)

 

Ozdobne bombille z bambusa

 

 

Kolejną grupą bombilli, którą chcemy zaproponować przy ewentualnym wyborze, są bombille niklowane. Nie oznacza to, że w całości są zrobione z tego metalu. Zwykle to rurki z taniej stali, pokryte niklem w celu zapobieżenia rdzewieniu. Są to wyroby niedrogie, nie oczekujmy więc po nich wiecznej trwałości, ani wysokiej jakości.

Wśród bombilli niklowanych spora grupa to rurki z brązu, pokryte warstwą niklu. I te śmiało możemy proponować do zakupu. Brąz jest metalem, który nie rdzewieje, lecz jego powierzchnia utlenia się i pokrywa się charakterystycznym nalotem (patyna), podobnie do srebra. Ponieważ nie wszyscy lubia takie "pobrudzone" akcesoria, bombille z brązu pokrywa się cienką warstewką niklu, który jest odporny na rdzewienie, nie występuje na nim patyna i jest łatwy do umycia.

Zalety bombilli niklowanych:

1. niska cena

2. zwykle trwalsze od rurek bambusowych

3. większy wybór, modele o różnej długości i różnych sitkach (filtrach), można indywidualnie dopasować do ulubionego naczynka

Wadami rurek niklowanych są:

1. mniejsza trwałość, niż bombilli ze stali nierdzewnej

2. możliwość wystąpienia objawów alergicznych

3. może być odczuwalna zmiana smaku naparu podczas picia

 

Klasyczna bombilla niklowana

 

 

Najczęściej obecnie spotykaną grupą bombilli są te ze stali nierdzewnej. Niestety, oryginalne wyroby z Ameryki Południowej zostają coraz częściej zastępowane masową produkcją rodem z Chin. Takie tanie chińskie rurki można kupić w sklepach nawet za kilkanaście złotych. Bombille z Argentyny lub Paragwaju kosztują kilkadziesiąt złotych i na tych sugerujemy skupić uwagę przy wyborze. Najlepsze rurki ze stali nierdzewnej wytrzymają co najmniej kilkanaście lat użytkowania. Wskaźnikiem jakościowym może być tutaj rodzaj stali, z której są zrobione. Bardzo dobrym wyborem będzie zakup rurek wykonanych ze stali inox 18/8. Te są praktycznie wieczne, można je czyścić nawet w automatycznych zmywarkach. Natomiast jakości bombilli chińskich tak naprawdę nie znamy, sprzedawane są od niedawna i nie wiadomo jeszcze, jakie będą opinie klientów po dłuższym użytkowaniu.

Tak naprawdę trudno w bombillach ze stali nierdzewnej doszukać się jakichś wad. Właściwie to mają same zalety:

1. wielka różnorodność modeli, można dopasować do każdego naczynka

2. duża trwałość

3. nie uczulają

4. w relacji do jakości- przystępna cena

 

Bombilla ze stali nierdzewnej

 

Dla miłośników yerba mate z bardziej zasobnym portfelem produkowane są bombille ze stopu alpaka lub ze srebra. Te pierwsze, zwane też rurkami z nowego srebra (jest to stop mosiądzu, niklu i cynku) imitują przez swoje podobieństwo prawdziwe srebro. Mają też podobne własności fizyczne, nie rdzewieją, ale pokrywają się patyną przy dłuższym kontakcie z powietrzem. Ich cena jest zdecydowanie niższa od bombilli srebrnych, zaś wykonanie często bywa kunsztowne i są to podobnie jak bombille srebrne, małe arcydzieła.

 

 

Podsumowanie:

Należy wybrać taką rurkę, na jaką nas stać i jaka nam się podoba :-)

Ważne jest, aby miała długość odpowiednią do głębokości naczynka, z którego będziemy pili yerba mate oraz dobrze, jeśli będzie ją można przeczyścić czyścikiem (szczoteczką)- higiena jest bardzo ważna!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2016

Polecane

pixel