Yerba Mate Atacama
- Mieszanka Yerba Mate Atacama sporządzona dla upamiętnienia Pustyni Mglistej w Ameryce Południowej. Jej podstawą jest brazylijska mate, a dodatkami: aloes, kawałki owoców kiwi, guawy i mango oraz kwiecie ostu i kaktusa. Wzbogacona przyjemnym aromatem!
Jednym z ciekawszych składników Yerba Mate Atacama jest pokrojony w drobne kawałki i wysuszony owoc guawy (guavy). Pospolicie roślina ta nazywana była także gujawą albo gruszlą. Dlaczego akurat gruszlą? Ta nazwa wzięła się od kształtu owocu przypominającego faktycznie gruszkę. Guawa pochodzi z tropików. Jej owoce mają ciekawy, kwaskowo-słodki smak i w Ameryce Południowej używane są do produkcji dżemów, deserów i słodyczy. Są one nieocenionym w tamtych rejonach źródłem witamin, między innymi zawierają ogromne ilości witaminy C. W ich skład wchodzą także witamina A i kilka z grupy B. Dzięki bogatemu składowi owocom tym przypisuje się właściwości przeciwzapalne. Ich dodatek do mieszanki yerba mate może pomóc w regulacji poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi. Dzięki działaniu przeciwutleniającemu wyraźny staje się także ich wpływ na spowolnienie procesów starzenia organizmu oraz przeciwdziałanie występowaniu chorób cywilizacyjnych.
Innym ze składników pospolicie uznawanych za bombę witaminy C jest suszony owoc kiwi. W naszej mieszance yerba mate występuje on w postaci drobno pociętych, wysuszonych kawałków. Nadaje on naparowi charakterystyczny kwaskowy posmak, maskując w ten sposób naturalny gorzkawy smak mate. Podobnie korzystny wpływ na smak naparu, a zarazem na organizm człowieka, ma dodatek wysuszonych kawałeczków owocu mango. Smak tego owocu, nawet suszonego, jest bardzo przyjemny, słodkawy. Zawiera on w sobie duże ilości soli mineralnych; szczególnie dużo w nim potasu. Jest także skarbcem wielu witamin.
Podczas zaparzania yerba mate Atacama nad tykwą unosi się boski, smaczny aromat. I co najważniejsze: cenne składniki zawarte w mate oraz w dodatkach owocowych i kwiatowych powoli przechodzą do naparu! Z tego względu dobrze jest kilkukrotnie zalewać wodą jedną porcję suszu. Smacznego!
Temperatura parzenia tej mate jest taka sama, jak dla wszystkich innych, czyli przedział 70-80 stopni C, czas zaparzania to 3-5 minut.