Darmowa dostawa od 200,00 PLN

Kilka słów o Yerba Mate

Yerba mate to napój z wysuszonych i zmielonych liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex Paraguariensis). Krzew ten występuje w Ameryce Południowej.

Napój pije się przez specjalną rurkę zakończoną sitkiem (bombilla). Jego dobroczynny wpływ na organizm pierwsi zauważyli Indianie Guarani. Od nich rytuał rozprzestrzenił się na prawie cały świat.


Właściwości Yerba Mate:
- zwiększa koncentrację, powoduje szybsze uczenie się
- usuwa zmęczenie organizmu, regeneruje siły fizyczne
- zawiera komplet witamin z grupy B, witaminę A, C
- zawiera niezbędne w życiu mikroelementy i sole mineralne
- zwiększa przemianę materii, wpomaga odchudzanie, poprawia nastrój


 

Sam krzew dorasta w stanie dzikim do 10-15 metrów wysokości. W gospodarstwach produkcyjnych nie osiąga aż takich rozmiarów, ze względu na coroczne przycinanie oraz ręczny zbiór. Liście są błyszczące, twardawe, kwiaty białe, niewielkie. Owoce koloru od zielonego do prawie czarnego.

 

 


Uprawa: najlepsze do uprawy są rośliny 6-8 miesięczne, starannie selekcjonowane, rosnące w szkółkach. Przesadza się je w miejsce upraw, gdzie rosną 4-5 lat i dopiero wtedy uzyskuje się z nich surowiec do produkcji herbaty mate.

 

 

 

 

Zbiór odbywa się raz w roku, ręcznie, przy użyciu sekatorów. Zbiera się tylko liście i cienkie gałązki. Zebrane części roślin przewozi się do przetwórni.

 

 

 

 

Po zbiorze następuje kilkusekundowy proces "grillowania" nad ogniem, w celu zatrzymania procesu fermentacji liści i wstępnego osuszenia. Następnie następuje suszenie własciwe gorącym powietrzem, mające na celu otrzymanie surowca o odpowieniej wilgotności, gwarantującego dobrą jakość.

Wysuszone rośliny trafiają do specjalnych magazynów, gdzie rozpoczyna się kolejny etap produkcji: leżakowanie. Przed tym procesem, każda partia suszu badana jest w laboratoriu. Leżakowanie jest jednym z najważniejszych procesów produkcji yerba mate. Trwa zwykle 20-24 miesiące i to właśnie ten etap decyduje o charakterystycznym smaku, kolorze i aromacie poszczególnych marek.

Kolejnym etapem jest mielenie (rozdrabnianie) surowca. Proces rozpoczyna się w laboratorium od kontroli jakości surowca. Następnie surowiec przechodzi przez sito, w celu oddzielenia najgrubszych frakcji. Pozostała część trafia do młyna, gdzie jest rozdrabniana.


Końcowym etapem produkcji jest pakowanie.


pixel