Klitoria ternateńska - Butterfly Pea
- Kwiatki klitorii ternateńskiej, azjatyckiej rośliny wykorzystywanej w medycynie ajurwedyjskiej ze względu na jej działanie przciwbólowe, antydepresyjne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, czy poprawiające pamięć.
Klitoria ternateńska, czyli Clitoria ternatea, to niezwykle ciekawa roślina uprawiana w rejonach tropikalnych zarówno w celach ozdobnych, jak i leczniczych. Należy ona do tej samej rodziny co fasola czy groch (rodziny Fabaceae czyli bobowatych). Znana jest z przepięknie wybarwionych, intensywnie niebieskich kwiatów z białymi znaczeniami. Co interesujące: kwiaty te przypominają swym wyglądem żeńskie narządy płciowe. Dzięki swemu wyraźnemu kolorowi i trwałości barwy płatki kwiatowe klitorii stosuje się jako naturalny barwnik spożywczy.
Pozytywny wpływ klitorii ternateńskiej na zdrowie człowieka wykorzystała medycyna ajurwedyjska (kwiaty tej rośliny stosowane są w Tajlandii, Indiach i Chinach). Napar z klitorii zawiera wiele antyoksydantów spowalniających starzenie się organizmu oraz poprawiających wygląd skóry i włosów. W medycynie wschodu spożywanie tego napoju zaleca się także przy problemach z pamięcią, nastrojem i w chwilach dużego stresu jako środek korzystnie wpływający na funkcjonowanie naszego mózgu i innych części układu nerwowego. Przypisuje się jej także działanie przeciwgorączkowe, zmniejszające odczucie doznawania bólu oraz pozwalające zapobiegać stanom zapalnym.
Jak spożywać: kilka kwiatków zaparzamy wrzątkiem na 8 do 10 minut, odcedzamy i pijemy napar po schłodzeniu, ale ciepły. Kwiatki można także dodawać do herbat, czy yerba mate.